Kompaktní zářivky se opět těší velkému zájmu

Kompaktní zářivky se dnes oblékají do nového kabátu. Doslova i obrazně. Regály obchodů zaplnily nové tvary skleněných trubic a baněk, ale především jde o změny funkční, které na první pohled v obchodech markantní nejsou. Čím se ty současné liší od svých předchůdců a proč bychom na ně neměli zanevřít a nechat volný prostor pouze LED diodám, které expandují neuvěřitelnou rychlostí?

zářivka lampičky

Volitelná barva světla – první vyvíjené typy, které se v naší zemi začaly prodávat již před třiceti lety, měly omezené možnosti, co se týče podání barev bílého světla. Nebylo zkrátka příliš na výběr a tento koncept se neměnil řadu let. Jedinou výhodou byla úspora energie, ale vzhledem k ceně s poměrně dlouhou dobou návratnosti vstupní investice. Dnes můžete volit mezi teplými, neutrálními a chladnými odstíny, naleznete mezi nimi i plnospektrální osvětlení, které je považováno za nejvíce přínosné po zdravotní stránce.

Předřadníky – problematické byly i původní předřadníky, které pracovaly na principu magnetické indukce. Světelný zdroj kmital frekvencí 50 Hz, kterou lidské oko dokázalo zaznamenat a působilo rušivě. Současné předřadníky jsou elektronické, pracují na řádově mnohem vyšší frekvenci takřka nezaznamenatelné.

Delší životnost – Moderní konstrukce luminoforu, napájecího zdroje a předřadníku umožnila prodloužit životnost na desítky tisíc hodin. V menší míře ji ovlivňují také počty sepnutí. Náběh na plný výkon probíhá mnohem rychleji, řádově do desítek sekund.
kompaktní zářivka

Zdravotní dopady – mnoho lidí dokáže zaznamenat rozdíl mezi osvětlením prostoru LED diodovými zdroji a kompaktními zářivkami, které pracují na zcela odlišném principu. Jsou to v podstatě výbojky, kde dochází k zapálení plnicí směsi, která sestává z různé kombinace vzácných plynů a některých kovových nebo nekovových prvků. Takto vytvořené umělé světlo je příjemnější, jemnější na rozdíl od LED diod, které působí spíše stroze a chladně.