
Balit zboží do krabic můžeme i ekologicky
Ekologie je výraz, který se dnes skloňuje snad ve všech pádech, ovšem jedna věc je o tom mluvit a druhá realizovat v praxi. Nemusí být totiž jednoduché přejít na ekologický způsob myšlení a jednání, zvláště tam, kde je již dlouhodobě „zajetý“ ten neekologický. Jestliže se nyní zaměříme na balení zboží do kartonových krabic, můžeme si tu uvést jeden modelový příklad: Představte si, že máte za úkol zabalit do stovky krabic objednané zboží z vašeho e-shopu, například dámské letní sandály. Boty vyprostíte z vašeho skladu a budete je vkládat po jednotlivých párech do krabic různých velikostí a postupně je odesílat zákazníkům.
Aby se obuv nepoškodila, bude nutné ji vhodným způsobem zabezpečit v krabici proti pohybu, a k tomu perfektně poslouží bublinková fólie. Je velice šikovná, lehká, zdravotně nezávadná a hlavně perfektně splní svůj účel. No jo, ale víte, kolik jí spotřebujete pro zabalení dvou stovek párů bot? Bude to obrovské množství fólie, možná několik stovek metrů, a až krabice zákazníci doma rozbalí, fólie se octne v kontejnerech na plastový odpad. Vtip ale spočívá v tom, že jde o polyetylen, plast, který se v přírodě dlouho rozkládá, případně končí ve spalovnách, anebo jako recyklát.
K jeho výrobě je zapotřebí ropa vytěžená z hlubin země, ta ovšem není obnovitelným zdrojem. Další problém je to, že se z plastických hmot mohou uvolňovat nebezpečné mikroplasty, proto je rozumnější bublinkovou fólii nahradit něčím ekologičtějším, a v této chvíli nastupuje na scénu role kraftového papíru Balte to. Kraftový papír lze vyrobit z dřevitého odpadu, z pilin, odřezků větví anebo z tříděného papírového odpadu. K jeho produkci není nutný proces bělení, jde o hnědý balicí a výplňový materiál, který nevyžaduje takové výrobní náklady, jako kancelářský papír. Kraftový papír se v přírodě rychle rozkládá, nepoškozuje životní prostředí, neuvolňují se z něj žádné mikroplasty a je zcela zdravotně nezávadný. Navíc jej lze využít jako druhotnou surovinu.