I ženy hrají tenis

Samozřejmě, že je jasné, že ženy hrají tenis. Nicméně to, že ženy hrají tenis opravdu výborně už běžná veřejnost neví. Někdo tuší, že existuje i česká tenistka Petra Kvitová, ale jak se probojovala na výsluní, to tuší málo kdo. A co potřebuje obecně tenistka, aby se stala světovou špičkou? Jednoduše musí mít možnost hrát a samozřejmě na sobě tvrdě pracovat. Nyní si pojďme ale říct, co všechno k tomu, aby tenistky mohly hrát musí fungovat.

raketa

·         Ženská tenisová asociace

Tato asociace je zájmovou organizací profesionálních tenistek, která vznikla již v roce 1973. Pro srovnání uvedu, že mužská asociace známá pod názvem ATP, vznikla pouhý rok před založením této ženské. Asociace profesionálních tenistek je známá pod zkratkou WTA.
V prvních letech se asociace zasloužila o zrovnoprávnění tenistek ve věci financí. O tři roky později po svém vzniku asociace začala úzce spolupracovat s Mezinárodní tenisovou federací a sestavila tak společně s ní mezinárodní sezónní tenisový kalendář. Dále navázaly tyto asociace spolupráci ve věci řízení mezinárodních soutěží přes jednotnou komisi.
O rok později, tedy v roce 1977 začíná vydávat čtrnácti deník s informacemi ze světa ženského tenisu, který se jmenuje Inside Women\’s Tennis.

·         WTA Tour

Tento název označuje soubor turnajů, které spadají právě pod největší světové tenisové organizace a mají za cíl sjednocovat celý tenisový ženský svět. Tedy mají vlastní okruh. To znamená, že turnaje, které patří do této Tour, jsou ohodnoceny, vzájemně na sebe navazují a na základě výsledků vzniká žebříček tenistek.
 
·         Žebříček WTA

Každé pondělí se vydává právě oficiální žebříček WTA. Body v něm jsou sčítány na základě úspěšnosti tenisek v jednotlivých turnajích. Body nezískává pouze vítěz turnaje, ale důležitou roli hraje opravdu postup do každého dalšího kola.
 
·         Nejvíce bodované turnaje

Nejvíce bodovanými turnaji jsou:
 
Grand Slam
Tyto turnaje jsou v každé sezoně čtyři a vítězka získává 2.000 bodů.
 
Premier Mandatory
4 turnaje, které jsou pro první desítku nejlepších žen tak zvaně povinné. Vítězka turnaje získává 1.000 bodů.
 
Turnaj mistryň – WTA finals
Jeden turnaj, kterého se dle aktuálního žebříčku účastní pouze osm nejlepších tenistek světa. Zde může vítězka získat až 1.500 bodů.

rakety
 
 
Samozřejmě existují i další turnaje, které si tenistky musí zahrát, aby vůbec dosáhly na to, že se zúčastní velkých tenisových turnajů. Pro zobrazení v žebříčku WTA musí hráčka získat alespoň deset bodů ze tří různých turnajů.
Jak je vidět, není snadné se propracovat až do světové top stovky hráček, natož zvítězit na grand slamovém turnaji.
Petra Kvitová je právě jednou z těch, které to dokázaly. A samozřejmě v českém tenise roste spousta dalších talentů.