Pěstování bazalky

Bylinu je velmi snadné udržovat, ale potřebuje hodně tepla a slunce. Proto byste měli zasadit bazalku až od konce dubna. Teploty by neměly klesnout pod 10 stupňů, ani během dne, ani v noci.
listy bazalky

Chcete-li sklízet více bazalky, měli byste dát rostliny brzy na parapet. V malém květináči si můžete nasypat semena na zemi i v březnu.

  1. Nezakrývejte semena půdou, protože potřebují světlo ke klíčení. Po setí jen na ně nalijte trochu vody.
  2. Jakmile přijdou první sazenice, měli byste je rozsadit asi pět centimetrů od sebe. Takže budou mít dostatek místa a nepřeberou si navzájem své živiny.
  3. Jakmile jsou rostliny větší a je teplo venku, můžete je zasít na zahradě ve vzdálenosti asi 20 centimetrů od sebe.

Bazalka roste na zahradě jen jednou, protože nemůže odolat mrazu. To je důvod, proč buď budete muset zasadit bazalku každý rok na zahradě znova, nebo pěstovat bazalku v květináčích – funguje to i na balkoně. Během zimy můžete jednoduše umístit květinové boxy na parapety. Ať už budete bazalku pěstovat na zahradě nebo na balkoně, měli byste vzít v úvahu následující požadavky na umístění:

● hodně slunce a tepla

● místo chráněné před větrem

● vlhkou vodu propustná půda

● kontinuální teplota alespoň 10 stupňů

● bez mrazu
květináč s bazalkou

Údržba bazalky: hnojení a prořezávání

Pokud jde o péči o bazalku, jsou důležité tři věci:

  1. Dostatečný prostor: pokud nakupujete bazalku v obchodě, rostliny jsou blízko sebe, a proto je rychle přesaďte. V zahradě a na balkóně byste neměli tuto chybu dělat a dejte rostlinám spoustu místa. Ideální je vzájemná vzdálenost 20 centimetrů rostlin. Jen v půdě bohaté na živiny je menší vzdálenost je možná.
  2. Hnojení: chcete-li sklízet mnoho bazalky, měli byste své rostliny pravidelně oplodnit. Kávová sedlina je ideální, stejně jako ostatní organická hnojiva.
  3. Řezání: chcete-li podpořit růst, je třeba rostliny řezat. Správné místo je uprostřed rozvětvení. Tam pak vyraší nové listy. Měli byste určitě řezat rostlinou předtím, než se vytvoří květ. V opačném případě rostlina vydá veškeré své síly do květů, místo nových listů.

Mimochodem, pokud řežete rostliny, můžete nechat vyrůst nové rostliny z řezaných stonků. Jednoduše umístěte stonky do sklenice s vodou, dokud se kořeny nevytvoří přibližně po 10 dnech. Potom si můžete zasadit malou bazalku.