Proč je důležité mít všeobecné vzdělání

Asi jen málokdo si užíval povinnou školní docházku. Většina z nás se těšila, až pro nás skončí. Často bychom také chtěli trávit ve škole kratší dobu a mít méně předmětů. To neplatí jen na základní škole, ale zvláště na té střední. Zde studenti často namítají, že by měli mít jen maturitní předměty a předměty, které se nějakým způsobem vztahují buď k ní nebo k oboru, který studují. Je jim například záhadou, proč by se měli učit fyziku, chemii či dějepis, když studují ekonomický obor.

 

tabule s trigonometrickým příkladem

 

A je pravdou, že v současné době se k tomu postupně přistupuje, a to snižováním počtu hodin týdně u těchto „zbytečných“ předmětů. Ovšem otázkou je, zda jsou skutečně tak zbytečné. Ačkoliv je totiž pravda, že potenciálního zaměstnavatele bude těžko zajímat, že uchazeč o práci ví přesné datum bitvy u Kresčaku, všeobecné znalosti ze všech oborů by měl mít každý z nás.

 

Je to právě úpad studia těchto předmětů, a to hlavně v zahraničí, především pak ve Spojených státech Amerických, který je jedním z hlavních důvodů toho, že lidé věří nejrůznějším konspiračním a jiným teoriím. A ačkoliv můžeme namítnout, že nikomu nemusí vadit, pokud daný člověk věří, že Země je placka, jiné teorie, které se mezi těmito lidmi šíří, již tak nevinné nejsou.

 

učící se děti

 

Asi nejčerstvějším příkladem jsou lidé, kteří jsou proti vakcínám. Díky nim se k nám vracejí nemoci, které byly téměř vymýcené právě díky očkování a které postihují především děti. K čemu to může vést, asi není třeba říkat.

 

Toto hnutí bylo samozřejmě také proti vakcínám proti koronaviru. Ačkoliv byly samozřejmě dodrženy veškeré bezpečnostní předpisy a provedeny řádné klinické studie, a to jak na zvířatech, tak i na lidských dobrovolnících, aby byla zajištěna jejich funkčnost a bezpečnost, mnoho lidí jim stále nevěří. Důsledkem jsou pak mrtví lidé, kteří s námi mohli ještě nějakou dobu být. A to je důvod, proč by základní všeobecné vzdělání měl mít každý z nás. Může doslova zachránit život.