Reklamace objemného elektrospotřebiče je hračka

Ať už se jedná o pračku nebo třeba myčku nádobí, vždy Vás děsí představa, když se tyto větší elektrospotřebiče porouchají, jak je budete reklamovat. Bohužel tuto situaci zažijeme alespoň jednou za život každý. Odborníky na opravu nejste a někde převážet tyto těžké předměty si neumíte ani představit. Komplikace spočívá nejen ve vysoké váze koupeného a poté používaného výrobku, ale také samostatná přeprava zboží do prodejny kde by se dalo vůbec zboží reklamovat. V prodejně když do ní zavoláte a ptáte se po pomoci, moc ochotně nepomohou a výrobek Vám dříve než ho fyzicky mají, reklamovat nezačnou.
sporák u myčky
Většina zákazníků ale vůbec netuší, že náklady musí hradit prodejce zboží a reklamace může probíhat bez nočních můr majitele zboží. Pokud se tedy vada na elektrospotřebiči prokáže, nese náklady v plné výši prodejce. Co se týká přepravy zboží k prodejci, kdy jsou jasné obtíže s přepravou, pak je možné požadovat výjezd reklamačního pracovníka nebo odvoz zboží prodejcem.
 

Vestavěné a zabudované spotřebiče

 
Kapitolou pro reklamaci jsou i vestavěné a zabudované elektrospotřebiče. Zde přichází další práce s demontáží. V této situaci je prodávající povinen demontovat zboží s místa, kde bylo montováno, zabudovat tam zboží náhradní a nijak nezdržovat reklamaci. Proto se nenechte zahnat prodejcem do kouta. Oni neradi dělají něco na víc.

žena v prádelně

Záruční doba a doba reklamace

 
Na spotřební zboží kde samozřejmě patří i zboží jako je myčka, pračka, lednice, elektrická trouba a další elektrospotřebiče, které doma využíváte, je dle zákona záruční doba 24 měsíců. Prodejce tuto dobu může prodloužit nikoliv však zkrátit. Záruční doba samozřejmě začíná běžet dnem, kdy si toto zboží u prodejce vyzvednete nebo Vám je namontované doma. Během prvního půlroku má kupující možnost si vybrat zda porouchanou věc chce vyměnit nebo opravit. Reklamace spotřebiče musí být vyřízená i s opravou do 30 dnů od podání reklamace. Lhůtu lze prodloužit jen v případech, že s tím kupující výslovně souhlasí.