Šampony obsahují nebezpečné aldehydy

Šampony, které běžně používáme, jsou plné chemikálií aldehydů. Tyto nebezpečné látky způsobují snížení BRCA2 proteinu v buňkách, což naše buňky oslabuje. Aldehydy se nacházejí v šamponech, které běžně používáme, v alkoholických nápojích, ale i ve výfukových plynech z automobilů. Tyto neblahé látky jsou dlouhé roky spojovány se vznikem rakoviny. V současné době se vědci zabývají tím, co všechno v našem těle aldehydy způsobují a jak navyšují riziko vzniku zákeřné choroby.
bruneta ve sprše

Riziko rakoviny

Vědci nyní zjistili, že chemické látky aldehydy, které se nacházejí v šamponech na vlasy nebo v alkoholu, mohou způsobit rakovinu. Tyto látky se také vytvářejí v malém množství v lidském těle. Nacházejí se i v prostředí, ve kterém se denně pohybujeme. Pokud jsme však vystaveni nadměrnému množství aldehydů, mohou způsobovat rakovinu tím, že potlačí schopnost našich buněk opravit DNA.

Poškozují buňky

Aldehydy vlastně poškozují proteiny v buňkách. Tyto buňky jsou důležité pro prevenci poškození DNA. Není ale zcela jisté, jak veliké množství těchto nebezpečných chemikálií vdechneme a jak dlouho přetrvávají ve vzduchu. Nacházejí se však všude okolo nás. Vědci přišli na to, že tyto chemikálie rozkládají obranné mechanismy v normálních, zdravých buňkách. Aldehydy způsobují snížení proteinu v buňkách, a tím tyto buňky oslabuje. Ti lidé, kteří v sobě nosí chybný gen, jsou více vystaveni riziku vzniku rakoviny prsu, vaječníků, prostaty a slinivky.
pěna na hlavě

Aldehydy v olejích

Aldehydy se například nacházejí i v rostlinných olejích, jako je slunečnicový, či lněný, a uvolňují se jejich zahříváním. Tyto oleje totiž obsahují vysoké množství polynenasycených mastných kyselin, ze kterých se právě aldehydy rychleji uvolňují během zahřívání. Tak se dostává veliké množství těchto nebezpečných látek i do pokrmů.