Šrouby a matice

Není ve strojírenství rozšířenější způsob rozebíratelného spojení než šroub a matice. Ne nadarmo vznikla písnička „Šrouby a matice“ s textem: jsme na věky spojení. Přesně tak, spojení šroub a matice se využívá na všechno kolem nás a vydrží na věky. Dokonce existují samosvorné šroubení, které se samo od sebe nikdy nepovolí, takže nemusíte mít strach, že se vám složí dětská postýlka, kdy ž v ní bude dítě řádit místo spánku. Od toho jsou tu samosvorné matice.

Závit, i když to bereme jako běžnou věc, velmi důležitý vynález. Sešroubovat dvě věci k sobě a moct je zase kdykoliv rozebrat, to používáme možná i denně, ale vůbec si to neuvědomujeme.

matice

Máte strojírenskou výrobu, vyrábíte ocelové výrobky, nebo i plastové, velké konstrukce, nebo i malé hodinky, vždy budete potřebovat kvalitní nářadí a co stoprocentně nesmí chybět jsou závitníky. Od miniaturního závitníku M2 a až po maxi rozměr M64 a jsou i větší. Bez kvalitních nástrojů k obrábění závitů se žádná výrobní firma neobejde, v každém stroji, v každém strojírenském výrobku je závit, nebo je sešroubován šrouby a maticemi.

šrouby

Vyřezat do otvoru závit, to chce praxi a zručnost, řezání má svá pravidla, ale co potřebujete jako základ, je kvalitně převrtaná díra kvalitním vrtákem a na řezání závitu kvalitní závitník z nástrojové oceli. Pokud se snažíte na nástrojích ušetřit a koupíte levné, ale nekvalitní, rozhodně proděláte, protože místo kvalitních výrobků vám i sebešikovnější dělník vyrobí zmetek. S nekvalitním, tupým nástrojem nikdy kvalitní výrobek neuděláte.

Potřebujete vybavit firmu kvalitními nástroji? Nekoukejte po ceně, ale v první řadě hleďte na kvalitu nástroje, který vydrží opakované použití a neotupí se po prvním řezání. Závitové spojení, to je i šroubovací uzávěr na minerálce nebo láhvi vína. Závity jsou všude kolem nás, obyčejné, ale nezastupitelné.