Zanzibar, ostrov zaslíbený slunci


Zanzibar je autonomní stát, který se nachází . Zanzibar tvoří společně s Tanganikou jednotný stát Tanzanie. Mezi hlavní aktivity státu patří:
o pěstování palem Raffia
o pěstování koření, z něhož je produkce hřebíčku, skořice, muškátového oříšku a pepře)
o rychle se rozvíjející turismus

fotbal

Příchod islámu na ostrov

Od počátku osmého století se na ostrově zalíbilo arabským a perským obchodníkům, kteří jej v překladu z arabštiny pojmenovali Pobřeží černochů a přinesli islám. Ten se na ostrově zakořenil a je zde převažujícím náboženstvím dodnes. Protože se arabští obchodníci potřebovali domlouvat s místním obyvatelstvem, vznikl zde samovolně nový jazyk. Vzniklý místní jazyk je jakousi směsí
o arabštiny
o perštiny
o angličtiny
o zjednodušené svahilštiny

pláž

Během desátého století Arabové založili kolonii v africkém regionu. Ta se postupem času rozvinula ve velmi prosperující republiku s překrásnými městy, kde doslova vzkvétal obchod s Indií. V šestnáctém století založili na pobřeží Zanzibaru obchodní stanici také Portugalci. Nátlakem portugalských zájmů zdejší obchod zanikl. Koncem sedmnáctého století Portugalsko přišlo o državy tohoto pobřeží a až do konce devatenáctého století vlastnil Zanzibar ománský sultán. V průběhu tohoto období se stal ostrov centrem pro obchod s otroky, kteří byli transportováni do celého východoafrického pobřeží. Jen během jednoho roku prošlo ostrovem až deset tisíc otroků. Obchod se zde však nesoustředil pouze na otroky. Čile se na Zanzibaru obchodovalo také:

o se slonovinou
o s kořením, a to hlavně s hřebíčkem
Právě místní koření se postaralo o proslulost ostrova Zanzibar.

palmy

Zanzibar dnes

Ostrov se v dnešních stává oblíbenou destinací pro exotickou dovolenou. Zanzibar je charakteristický svou nádhernou přírodou, úchvatnou barvou moře a zrovna tak bílými písčitými plážemi, nad kterými se tyčí vzrostlé kokosové palmy. Pro milovníky potápění a šnorchlováni je ostrov jako stvořený. Je to možné prakticky na každém kroku. Všechna místa na ostrově vás budou neustále překvapovat svou pestrostí a krásou.