Když má na svět přijít dítě

Je to úžasný pocit zjistit, že budete maminkou. Prvních pár týdnů jen tato informace bude stačit, aby Vaši hlavu dostatečně zabavila. Jak to oznámit manželovi? Kdy to řeknete rodičům? Vím, že jsem ve 2. týdnu, ale nemám to bříško už přeci jen větší? To bude skvělé, až budu moci nakupovat všechny ty malé, roztomilé oblečky. Jak to utajím v práci? A jak dlouho bude trvat, než se od záchodové mísy budu moct vzdálit aspoň na moment? Až si na všechny tyto otázky odpovíte, přijde spousty dalších.

spánek miminka

Jenže velmi brzy se od úvah dostanete k činům. Věděli jste, že v Praze je potřeba se do 14. týdne těhotenství registrovat v porodnici, kterou jste si vybrali? Což není problém, pokud máte alespoň orientační představu o tom, ve které z nich chcete rodit. A zkusili jste někdy do internetového vyhledavače zadat slovo kočárek? Já ano. Záplava produktů různých značek, a ještě různějšího cenového rozpětí, které na Vás v prohlížeči vyjede, je minimálně šokující. Chápu, že jsou maminky, které vědí, co chtějí. Mají kolem sebe jiné maminky s dětmi a jejich představa, co si od kočárku přejí je tak konkrétnější. Ale co my, které nemáme žádnou představu o tom, co jsou to kola s aretací, k čemu je dobrý fusak a že golfky nemají nic společného s golfem?

těhotenství, dětské bačkůrky

Ne, že by se v okolí nenašel nikdo, kdo by Vám neporadil. Rad dostanete zajisté spousty. Bohužel někdo Vám poradí koupit si tuhle úžasnou trojkombinaci, která děťátku vydrží po celou dobu a někdo jiný Vám zase vysvětlí, jak nesmyslné je kupovat cokoli, krom podvozku s korbičkou a že sporťák dokoupíte až podle situace. Někdo nedá dopustit na kvalitu vyhlášené značky, jiní tvrdí, že na tu krátkou dobu není větší investice do kočárku třeba. Takže nakonec jsou stejně všechna ta rozhodnutí jenom na Vás a Vašich prioritách a nezbývá než si prostě nastudovat dostatek informací ideálně vyzkoušet co nejvíce kočárků na vlastní ruce.

Chodíte na pravidelné prohlídky, pomalu dokupujete poslední kousky z výbavičky, konečně jste si udělaly názor na to, zda chcete, nebo nechcete pro miminko vibrační lehátko. Máte pocit, že se vše uklidnilo a situace je konečně pod kontrolou. Nebojte, je to opravdu jen pocit.

Teď je trochu času začít si zjišťovat, co Vás vlastně čeká u porodu. Že to není bezbolestné, to asi všechny víme a s tím jsme do toho šly. Přeci jen kvůli tomu uzlíčku štěstí to za to prostě stojí. Ale věděly jste, že existuje něco jako porodní plán, kde si můžete říct, jestli u porodu chcete ležet na zádech, nebo být v jiné poloze? Jestli chcete tlačit podle pokynů doktora, nebo podle svého uvážení? Jaký způsob tišení bolesti má lékař volit? A je toho mnohem více, k čemu se můžete vyjádřit. A já ani nevím, jestli chci porodní plán. Přesto že jsem opravdu ráda, že v dnešní době se s Vámi v nemocnici snaží jednat jako s partnerem, a ne jenom jako s dalším kusem, vůbec si nejsem jistá, že na všechny tyto otázky jsem schopna nalézt odpověď. A to mi 9 měsíců přišlo jako dlouhá doba. Možná u druhého, třetího porodu budu chytřejší, ale u toho prvního budu rozhodně ráda, že ho za mě povedou zkušení lékaři.