Písková filtrace je silným konkurentem filtraci kartušové

Filtrování vody v bazénu obnáší dvě základní metody. Tou první je papírová vložka uvnitř plastového bubnu, tzv. kartušová filtrace, která je výhodná zejména pro velmi malé nádrže o objemech do cca deseti kubických metrů vody. Můžete ji využít i u větších nádrží, ovšem s omezeným provozem. Jde o to, že papírová vložka se poměrně rychle zanese nečistotou, musí se pracně proplachovat a také často měnit, což by u velkých bazénů s každodenním provozem znamenalo značnou ztrátu času.

jahody u bazénu

U větších bazénů se v praxi počítá s filtrací pískovou. Pískové filtrace si zakládají na větším výkonu a pohodlnějším provozu, můžete jimi samozřejmě vybavit i menší bazény a podstatné je, že filtrační médium je velmi levné, takže jeho výměna váš rodinný rozpočet v zásadě neohrozí.

Písková filtrace je poháněna, podobně jako je tomu u kartušové, výkonným čerpadlem, které vhání vodu do filtrační nádoby s křemičitým pískem nebo zeolitem, a to s podmínkou, že filtrační médium bude mít potřebné parametry. Nemůžete zkrátka nasypat do filtračního bubnu písek, jaký vás napadne, třeba ten stavební, co máte na zahradě za domem na dětském pískovišti. Písek musí mít přesnou velikost zrn, nejčastěji mezi 0,6 a 1,2 mm a zrna musí být ostrá, aby se mezi nimi zachycovaly nečistoty.

voda v bazénu

Erozivním procesem se zrnka časem obrušují a za dvě až tři sezóny se musí vyhodit a nahradit novými. Oblé hrany by propouštěly nečistoty a filtrační schopnost by se tím pádem výrazně snížila.

A kam se starým využitým pískem?

V první řadě musíme podotknout, že jde o čistě přírodní materiál, který není toxický, a je možné jej využít pro děti na pískoviště, pro obsypání skalniček, pro tvorbu zahradních chodníků a jiných okrasných prvků.

Písek lze využít i jako posypový materiál v zimě na silnici nebo na chodník, jeho výhodou je, že není agresivní, jako posypová sůl. Posyp pískem je vhodný zvláště v zahradách a v okolí jakékoli vegetace, kde by mohla způsobit likvidaci rostlin.