Podlaha z PVC a z vinylu je jedno a totéž

Moderní podlahové krytiny z PVC nemají nic společného s dekory, které známe ještě z doby socialistického Československa, kdy provázely děti v učebnách škol v celé republice. Možná proto v nás slovo „lino“ či „linoleum“ vzbuzuje nedůvěru. Tehdy znamenalo něco odporného, ponurého, co bychom si rozhodně do bytu pokládali neradi.
kamenná podlaha.jpg
Doba však pokročila a současně s ní i technologie výroby. Především bychom si měli ujasnit, že PVC a tolik omílaný výraz „vinyl“ jsou pouze synonyma jedné jediné krytiny. Podstatný rozdíl v těchto výrobcích ve srovnání s minulostí tedy nespočívá v názvu, ale v samotné technologii. Dnes se na trh dodávají mimo jiné i luxusní modely označované jako dílce LVT vinyl. Jsou opatřeny zámkovými spoji a pokládat je můžete i sami, přitom výsledek mnohdy předčí i dlažbu a plovoucí podlahu.
Základem výroby těchto materiálů je syntetický etylen s příměsí přírodní soli a změkčovadel.
šedá podlaha.jpg
Změkčovadla rozhodují o tom, zda půjde o balení v roli, nebo o dílce či lamelové spoje. Jestliže se rozhodnete pro tu pohlednější variantu v lamelách, můžete zvolit jeden ze tří základních typů:
· Dílce o tloušťkách 2 mm – jsou přesně řezané na strojních řezačkách, pokládají se k sobě a musí se k podkladové vrstvě lepit (např. chemoprenem).
rohový stůl.jpg
· Lamely se zámkovým spojem – ty jsou silné zhruba 4,5 mm, zaklapávají vzájemně do sebe a pokládají se podobně, jako plovoucí podlaha. Není však nutná kročejová vrstva, stačí pouze podlahu vyrovnat penetrací a stěrkou, případně použít parotěsnou fólii a protiskluznou podložku.
· PVC dílce na nosné HDF desce – tato krytina je silná zhruba 12 mm, je opatřena opět zaklepávacími zámky a krytina se pokládá podobně, jako předchozí typ.

Digitální tisk

Lidé často zapomínají na to, že krytina z PVC se již nevyrábí primitivním způsobem, kdy byly dekory škaredé, a kdy rozhodně každý koberec vypadal na podlaze mnohem lépe. V současné době se povrch tvoří pomocí metody 3D tisku, který napodobuje mimo jiné i dlažbu, kámen, dřevo. Na závěr je potisk chráněn polyuretanovou vrstvou nátěru.