Život s morčetem aneb ideální kamarád pro malé i velké

Morče je velmi společenským a přátelským tvorem. Morče za vámi bude po bytě chodit jako pejsek. Avšak oproti psovi nevyžaduje tolik péče a potřebného času. I po finanční stránce je morče ideální variantou. Ale v žádném případě morče nepodceňovat. Tento drobek hlasitě dá najevo, když bude vyžadovat pozornost. Rovněž oblíbenou činností je bouchání miskou o stěnu nebo hranu domečku, čímž vám sdělí, že by rádo nějakou dobrotu.

morče
 
Morče je chytrý a přítulný tvor. V průměru se dožívá zhruba 4 až 8 let, výjimkou však nejsou i morčata dožívající se více jak 8 let. Je rovněž v rukou majitele, jak se bude o morče starat, tím i ovlivní délku života.
 
Výbava aneb co morče potřebuje ke svému živobytí
 

  1. Domeček neboli obydlí – klec plastovou či dřevěnou, eventuálně větší akvárium, vše  s dostatečnou výškou, aby jednak morče se nedostalo ven, ale také aby podestýlka z domečku nebyla po celém okolí vyházena ven, velikost klece by měla poskytnout dostatek prostoru nejen pro morče, ale rovněž pro další náležitosti, důležité je umístit obydlí mimo dosah elektrických zásuvek a kabelů, stejně tak je třeba vybrat místo, kde není potenciálnost přímého slunce, lepší trochu stinnější kout, vyhnout se volbě místa v průvanu.

 

  1. Miska na jídlo, pítko na vodu – vhodnou alternativou jsou keramické misky na jídlo, neboť jsou stabilní a rovněž vydrží, morče je nemůže nijak okousat. Pro vodu je ideální pořízení napáječky, tak se předejde převrhnutí vody z misky a navlhnutí pilin či sena v obydlí morčete, rovněž by i voda v misce byla znečištěna podestýlkou. Na trhu je velký výběr misek i napáječek.

 

  1. Podestýlka – nejlepší volbou je biologická podestýlka, která jednak neobsahuje nežádoucí škodlivé látky a dobře saje, pokud zvolíte slámu, je třeba však dát i piliny, nikdy nepoužívat jen samotnou slámu. Adekvátní alternativou je použití jen samotných hoblin.

 

  1. Přepravka – možná se nyní zdá vám jako zbytečná věc, ale nejen pro návštěvu veteriny je nejvhodnější volbou, přepravku oceníte i v rámci cestování s morčetem na chatu, na dovolenou apod.

hlodavec
 
Strava aneb jak a čím krmit morče
 
Základem stravy je seno, které poskytne morčeti potřebnou vlákninu, taktéž napomáhá v obrušování chrupu. Samozřejmě nejvhodnější je vlastní usušené seno. Dále jídelníček neboli menu morčete se skládá z ovoce a zeleniny, zejména je vhodná mrkev, okurka, ředkvičky, jablko či hruška. Pozor na zeleninu, která nadýmá a mohla by zvířeti způsobit nejen zažívací potíže.
 
Morče vám bude vděčné za dostatek čerstvé trávy, zejména ocení listy pampelišek. Vždy je třeba dávat čerstvé, nikdy uvadlé, které jsou již den či dva staré, uvadlé. Ideální možností je nechat chvíli pást morče venku. Tak jako každý jedinec a každé zvíře, morče nevyjímaje, vám bude vděčné za nějaký ten pamlsek, ať už zakoupený ve specializované prodejně a určené konkrétně pro morčata. Můžete rovněž zvolit podání piškotu. Ale vše s uvážeností a v menší míře. Morče je třeba krmit pravidelně, vhodné je rozvrhnout do dvou dávek krmení denně a neustále kontrolovat stav čisté vody.