Co si počít, když v domě začne unikat voda

Žádný instalatér vám nikdy stoprocentně nezaručí, že po dobu mnoha desítek let nedojde k žádné technické závadě na vodovodních rozvodech, které vám právě namontoval a uvedl do provozu. Voda je totiž natolik erozivní prostředí, že se může kdykoli nějaká závada objevit. Může pod vlivem mikroskopické vady materiálu dojít k vytvoření mikrotrhlinky, může se odloupnout část těsnění a může dojít i k prasklině v armaturách, které jsou připevněné šroubovým spojem nebo tavným svárem.

instalatér na toaletách

Každý z vás by měl teoreticky počítat s tím, že jakékoli technické řešení je poruchové, a že je zapotřebí vědět, pokud se nějaký problém vyskytne, kam zavolat a koho přivolat na pomoc. Co se týče instalatérských rozvodů, tam je to naštěstí poměrně snadné, protože instalatéři udržují nonstop pohotovost, a mohou za vámi přijet třeba do hodiny. Jednou z takových situací je i unikající voda pod omítkou. Jak v takovém případě postupovat?

instalatér v akci

  • V okamžiku, kdy zjistíte na jakékoli zdi v domě nebo v bytě mokrou mapu, ihned uzavřete hlavní uzávěr vody, abyste zabránili dalšímu šíření vody do zdiva. Čím méně vody unikne, tím kratší dobu vám bude trvat její vysušení.
  • Přivolejte na pomoc instalatéry. Toto bývá zařazeno mezi havarijní situace a je možné je volat třeba i o víkendu či v nočních hodinách.
  • Přesvědčte se, zda nejsou v ohrožení i elektrické rozvody, pokud máte podezření, volejte ihned elektrikáře a situaci konzultujte.
  • Odstraňte vše, co by mohlo instalatérům či elektrikářům při práci překážet, např. odsuňte nábytek od zdi, demontujte poličky a bytové dekorace.
  • Nepropadejte panice, instalatéři mají v současné době velmi spolehlivé metody vyhledávání úniku vody a zjistí místo problému s milimetrovou přesností. Nemusíte kvůli tomu pak vybourávat celou zeď, jak se to dělávalo dřív, když se muselo místo úniku hledat pouze vizuálně.