Všechno je jednou poprvé

„Tři roky praxe na obdobné pozici“, „zkušenost s vedením malého týmu“ nebo „znalost prostředí“, to jsou všechno formulace, nad kterými absolventi už jen s povzdechem protáčejí oči. Právě nedostatek praxe v oboru je při hledání prvního stálého zaměstnání největší překážkou, a také tou, která se asi nejhůře překonává. Vzhledem k tomu, že většina mladých lidí se ale nakonec někde uchytí, tak není potřeba hned věšet hlavu. Vaše taktika při hledání práce ale bude muset být jiná než kdybyste byli ostřílený profesionál v oboru.
tabulka na monitoru.jpg
Prvním krokem je začít včas. Pokud studujete nějaký obor, tak asi víte, proč ho studujete, a co s ním chcete dělat. Čím dříve si ujasníte, čemu přesně se chcete v rámci své kariéry věnovat, tím dříve můžete například identifikovat relevantní stáže. Pokud máte vyhlédnutou konkrétní firmu, tak se je nebojte už v průběhu studia oslovit i tehdy, pokud studentskou praxi přímo neinzerují. Mnoho z nich je vždy připraveno zasvětit perspektivního mladého člověka do svého businessu, a právě z úspěšných stážistů se často rekrutují budoucí zaměstnanci.
nábor zaměstnance.jpg
I pokud praxi nemáte, nemusíte zoufat. Mnoho firem si totiž formulku s praxí dává do inzerátů spíše proto, aby jim pomohla vyfiltrovat nejkvalifikovanější kandidáty v případě, že se jim zajímavých zájemců sejde více. Jinými slovy, pokud splňujete ostatní požadavky, tak nedostatek zkušeností bude tou první věcí, kterou náboráři rádi přehlédnou. Navíc, firmy se o vás nedozvědí, dokud je sami neoslovíte, a i když vám nenabídnou vaše vysněné místo, tak pokud se jim budete líbit, tak vám často místo toho mohou navrhnout práci na juniorské, původně neinzerované pozici. A i kdyby ne, čím více potenciálních zaměstnavatelů vás povede v patrnosti, tím větší je šance, že si na vás v budoucnu někdo z nich vzpomene.

Využijte toho, co máte oproti starší generaci navíc: pochlubte se svou znalostí jazyků, vypíchněte zahraniční zkušenosti nebo úspěšné studentské projekty. Hrajte na to, že společnosti si své top zaměstnance rády vychovávají samy. A hlavně, nevzdávejte se po prvním neúspěchu.